Chiny, import, targi, import z Chin, wizy, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, hotele w Chinach

Import z Chin

Chiny import, biznes, izba gospodarcza...

Import z Chin

Import z Chin, targi

Chińska targowa klapa

Ziemowit Nowak
2007-11-02

Nie będzie wielkich chińskich targów w Kielcach w tym roku i nie ma ich kto zorganizować w roku przyszłym. Okazało się, że robienie interesów z Chińczykami to nie taka prosta sprawa.

Nie będzie wielkich chińskich targów w Kielcach w tym roku i nie ma ich kto zorganizować w roku przyszłym. Okazało się, że robienie interesów z Chińczykami to nie taka prosta sprawa

A miało być tak pięknie. W maju organizatorzy targów Amee Asia Meets Eastern Europe zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową do sali konferencyjnej w kieleckim ratuszu. Wystawców z Chin miała przyciągnąć do Kielc bliskość Warszawy i Ukrainy. Kielce miały wykorzystać zapowiadaną ogromną falę inwestycji chińskich w Polsce w związku z nowym budżetem unijnym. Organizatorem wystawy była kielecka firma Full Scan Studio, do tej pory zajmująca się działalnością wydawniczą, promocją i reklamą.

Konferencję nieprzypadkowo zorganizowano w ratuszu - prezesem Full Scan Studio był Artur Pawelec, wiceprezesem Michał Chwaliński, ludzie prezydenta Wojciecha Lubawskiego ze Stowarzyszenia Samorząd 2002. A ten, jak wiadomo, w ostatnim czasie prowadzi intensywne działania, by tu do Kielc przyciągnąć chiński kapitał. Prezydent upatruje w tym szansy na odbudowanie rangi Kielc jako stolicy budownictwa, ma też nadzieję, że dzięki temu, gdy zaczną płynąć środki unijne, nie będzie problemu z wykonawstwem inwestycji.

Wystawa została w ostatniej chwili wpisana do kalendarza Targów Kielce. Odbyła się w dniach 8-10 maja. Była skromna, ale organizatorzy uspokajali, że to tylko początek. Na wrzesień zapraszali na targi narzędzi oraz części samochodowych i wyposażenia aut. Lepiej miało być z każdą edycją. Ale nie będzie. Organizatorzy poinformowali, że rezygnują z kolejnej jesiennej edycji targów. Czy jest szansa na targi chińskie wiosną? - Odpowiedź uzyskaliśmy bardzo enigmatyczną, więc podchodzimy do tego z rezerwą - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Zaznacza, że Targi Kielce wyłącznie wynajmowały tereny wystawiennicze, nie organizowały imprezy. - Kiedyś przymierzaliśmy się do organizacji targów chińskich, ale uznaliśmy, że to zbyt trudne przedsięwzięcie. Mamy w planach inne wystawy, lepiej rokujące - tłumaczy Mochoń. Czy znajdzie się chętny do organizowania takich targów w Kielcach? - My się tego raczej nie podejmiemy - odpowiada Mochoń.

Tymczasem impreza, która miała pomóc będącej w trudnej sytuacji finansowej firmie Full Scan Studio, stała się dla niej gwoździem do trumny. W sądzie złożono wniosek o upadłość spółki.

W środę telefony Full Scan Studio milczały. Prezes Pawelec nie odpowiedział na nagranie na komórce i wysłane z prośbą o kontakt SMS-y.

Udało nam się porozmawiać z Michałem Chwalińskim, któremu ostatnio prezydent Lubawski powierzył kierowanie powołanym przez miasto Polsko-Chińskim Parkiem Biznesu. - Prowadzimy rozmowy, może uda się namówić do organizowania targów jakąś firmę z Chin. To byłoby lepsze rozwiązanie. Spółkę Full Scan Studio to przerosło - twierdzi Chwaliński. Czy poczuwa się do odpowiedzialności za porażkę targów Amee? - Wolałbym nie odpowiadać na to pytanie - mówi.

Według Mochonia na organizację takich targów nie jest za wcześnie. - W Warszawie rok temu na podobnych targach było kilkuset wystawców. Potencjał jest. Chiny chcą wejść do Europy, a Polska jest w UE. Tylko że tu trzeba mieć dobre kontakty na rynku chińskim, a my nie czujemy się kompetentni - twierdzi prezes Targów Kielce.

Chcieliśmy uzyskać komentarz prezydenta Lubawskiego, czy ten przypadek może wskazywać, że jednak nasz rynek nie jest dla Chińczyków atrakcyjny, a w kontekście podejmowanych przez władze Kielc działań może okazać się, że interes z nimi nie będzie "kurą znoszącą złote jajka". Na pytanie wysłane mailem nie dostaliśmy odpowiedzi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Chińskie targi w Kielcach II edycja 19-21.09.2007
W dniach 19-21.09.2007 odbędą się II Targi Chińskie w Kielcach

Artykuł pochodzi z Gospodarka.Gazeta.pl

Tego jeszcze nie było. Chińskie targi w Kielcach

Ziemowit Nowak 2007-04-24,

Chińczycy pomogą Kielcom podbić polski rynek targowy. Przedsiębiorcy zza Wielkiego Muru będą mieli u nas swoje targi.
Takiej imprezy wystawienniczej w Kielcach jeszcze nie było. Organizatorzy do ostatniej chwili trzymali ją w tajemnicy: jeszcze w ubiegłym tygodniu nie było jej w kalendarzu targowym. 8-10 maja i 19-21 września produkty wszystkich najważniejszych dla chińskiej gospodarki branż obejrzymy aż na czterech imprezach targowych. Pierwsze rozpoczną się targi wyposażenia wnętrz, prezentów i zabawek oraz targi elektroniki użytkowej i agd. Wszystkie łączy slogan "Asia Meets Eastern Europe" (ang. Azja spotyka się z Europą Wschodnią), stąd nazwa targów AMEE. Jesienią zaplanowano targi narzędzi oraz części samochodowych i wyposażenia aut.

Takiej imprezy nie ma w kalendarzu Targów Poznańskich, największych konkurentów Kielc. Podobną - Asia Expo - organizuje na warszawskich terenach targowych firma Kenfair International z Hongkongu, ale z miernym powodzeniem. - Do warszawskich targów Chińczyków zniechęca mała liczba zwiedzających. W Kielcach potrafimy sobie poradzić z tym problemem - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Organizatorom udało się namówić do współpracy prawdziwe potęgi na mapie wystawienniczej Chin - Xiamen Gift and Home Decoration Show, TAITRA z Tajwanu, Heli View z Pekinu (patrz ramka).

Imprezie kibicuje Sylwester Szafarz, dyrektor Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej: - Targi Poznańskie to już przebrzmiała melodia, a w czym Kielce są gorsze? Nikt nie ma monopolu na organizację takich imprez. Kielce to bardzo dobre miejsce. Bliskość Warszawy, Ukrainy - wykorzystujcie tę szansę. Teraz będzie ogromna fala inwestycji chińskich w Polsce. To jest absolutna bomba - mówi dyrektor Szafarz.

Chinese hotels : Hongkong : wywóz kontenerów Kraków : Polsko - Chińska Izba Gospodarcza

Oklejanie pojazdw Warszawa

Pozycjonowanie stron internetowych

Według niego to właśnie przyciąganie takich wystawców jak Azjaci jest drogą do podbicia rynku. - Targowe doświadczenia Kielc są godne najwyższego szacunku. Musicie tylko być bardziej aktywni od strony promocyjnej w Chinach - mówi.

Jak udało się namówić Chińczyków? - Nie będę ukrywał, że zrobili to moi ludzie ze Stowarzyszenia Samorządowego - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Z misją w Chinach byli m.in. Artur Pawelec i Michał Chwaliński. I teraz to oni będą organizatorami targów AMEE - Targi Kielce wynajmują powierzchnię. Głównym organizatorem wystawy jest kielecka spółka Studio Full Scan, której Artur Pawelec jest prezesem. Obaj wczoraj nie chcieli udzielać wywiadów. Konferencję prasową zwołano na dzisiaj.

Studio Full Scan do tej pory zajmowało się działalnością wydawniczą, reklamą i promocją. - Wchodzimy w nową niszę, targi. Rynek chiński to wielki potencjał. Do tej pory targi chińskie się w Polsce nie udawały, a moim zdaniem mają duże szanse na sukces - mówi Bogdan Białek, przewodniczący rady nadzorczej i jeden z czterech udziałowców SFS.

Czy w razie sukcesu chińskiej wystawy można również liczyć na inwestycję tamtejszego biznesu w kieleckie targi? - Chiński biznes u nas nie zainwestuje z prostego powodu - bierzemy pieniądze z Unii Europejskiej, więc przez pięć lat Targi Kielce nie mogą zmienić właściciela. Potem bardziej liczę na kapitał włoski czy z innego kraju europejskiego - mówi Lubawski.

Targom towarzyszyć będzie wystawa "Tajemnice chińskiego geniuszu. Odkrycia i wynalazki".

Kto jest patronem

Patronat nad kieleckimi targami AMEE objęli:

- TAITRA - Taiwan External Trade Development Council (Rada Rozwoju Eksportu Tajwanu) powołana w 1970 r. organizacja non-profit, sponsorowana przez rząd Tajwanu i organizacje prywatne. Zatrudnia 600 pracowników, ma 44 placówki zagraniczne.

- Shenzhen Webexpo Conference & Exhibition, jeden z największych organizatorów imprez wystawienniczych w Chinach.

- HeliView - największy organizator targów w Pekinie. W Polsce organizuje m.in. 2007 Poland Motorcycleexpo, w Moskwie targi urządzeń i parków wodnych, targi motoryzacyjne w Salzburgu, targi budowlane w Orlando i Atlancie (USA) oraz Dubaju (Emiraty Arabskie). W tym roku zorganizuje 34 imprezy zagraniczne.

- Xiamen Gift and Home Decoration Show - pierwszy organizator targów dla eksporterów w Chinach. Jesienne targi przyciągnęły do Xiamen wystawców z 72 krajów, m.in. Niemiec, Holandii i Japonii, ekspozycja zajęła 23 tys. m kw. W centrum targowym i konferencyjnym w Xiamen odbywają się największe międzynarodowe targi inwestycyjne w Chinach CIFIT.

Ziemowit Nowak

Hongkong : Targi w Chinach : MPK Czwa


Copyright (c) 2010-2017 www.import-chiny.7it.eu pozycjonowanie stron Katowice